نصف روز
مدت
منطقه 1
مکان
اقتصادی
هزینه

موزه زمان (خانه حسین خداداد) یکی از خانه‌های تاریخی تهران است که مربوط به دوران قاجار است.

خانه و موزه زمان در سال ۱۳۸۲ به ثبت ملی رسید. در این موزه اشیایی گرانبها که مربوط به زمان و زمان‌گیری هستند نگهداری می‌شوند. از جمله این اشیا می‌توان به ساعت‌هایی که از مشاهیر ایران همچون «پروفسور محمود حسابی» در موزه به نمایش در آمده است، ساعت‌های تاریخی و قدیمی مثل ساعت آفتابی «ناصرالدین‌شاه»، ساعت‌های لوکس و دکوری قدیمی و همچنین اسناد و مدارکی مرتبط با موضوع زمان اشاره کرد.از دیگر بخش‌های جالب موزه زمان می‌توان به تقویم‌های مهم از سراسر دنیا به همراه نمونه‌هایی از تقویم‌های ساده و باستانی، معرفی تقویم‌نویسان مشهور، اسطرلاب‌ها و ظروف سنجش زمان اشاره کرد. حتی جالب است که بدانید ماکت قدیمی‌ترین سند تاریخدار ایرانی یعنی کتیبه‌ی بیستون هم در این مکان وجود دارد.

در پایان هم باید بگوییم که در محوطه‌ی باز آن کافی شاپی وجود دارد که می‌توانید پس بازدید از این مکان به آنجا رفته و در محیطی آرام نوشیدنی خود را میل کنید.

بنای این عمارت در زمینی به مساحت ۱۵۵۰ متر قرار گرفته و دارای پلان بیضی شکل است. آجرکاری و کاشی‌کاری‌های آن منحصر به فرد بوده و با نقاشی دیواری، آینه‌کاری، گچبری و فضای سبز بیرونی تزیین شده است. این عمارت شامل زیرزمین، همکف، طبقه اول و کلاه فرنگی است. شش اتاق خواب، یک اتاق مطالعه یا دفتر کار، پنج تالار و چندین زیرزمین دارد. عمارت کوشک از مجهزترین آشپزخانه‌های زمان خود را دارد. این آشپزخانه دارای فر زغال سنگی و مخزن آب گرم است و آب انباری که در کنارش ساخته شده‌است.

 

آدرس تهران، خیابان ولی‌عصر، ابتدای خیابان سرلشگر فلاحی (زعفرانیه)، نبش چهارراه پرزین بغدادی، پلاک ۱۲
زمان بازدید همه روزه
سایت/شبکه های اجتماعی
هزینه
امکانات
 کافه موزه

نظرات

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.

ارسال نظر

امتیاز