نصف روز
مدت
منطقه 3
مکان
متوسط
هزینه

باغ فردوس و و عمارت ییلاقی آن در اراضی محمدیه با دو عمارت در شمال و جنوب به دستور محمد شاه قاجار (۱۲۶۴-۱۲۵۰) ساخته شد که عمارت شمالی به کلی ویران و عمارت جنوبی فعلا پا برجاست.

باغ فردوس به شماره ۱۸۷۶ مورخ ۱۱/۵/۷۶ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. تاربخ بنای باغ فردوس به دوران محمد‌شاه که سومین پادشاه قاجار بود می‎رسد. پایه این باغ و عمارت ییلاقی را حاجی میرزا آقاسی، صدراعظم محمدشاه ریخته است.

عمارت باغ فردوس در قسمت شمالی باغ ساخته شده است و از ابتدا به صورت کاخ و محل اقامت اعیان، تزئین شده است. مساحت باغ۲۰ هزار متر مربع و طولش در حدود ۲۸۰ متر و مساحت عمارت ۱۰۰۰ متر مربع، شامل سه طبقه و نیم، به عرض ۲۶ متر و به طول تقریبا ۳۴ متر است. شیب زمین آن از شمال غربی به جنوب شرقی است و تندی این شیب به حدی است که کف طبقه اول بنا با قسمت جنوبی باغ و سقف آن با قسمت شمالی باغ هم سطح است.

بعد از فوت محمدشاه در سال ۱۲۶۴ هـ . ق، ناصرالدین‎شاه اراضی اطراف این باغ را از مالکان خرید و به باغ افزود و پس از اینکه دختر خود را به معیرالممالک، پسر نظام‎الممالک، داد این باغ را به عنوان هدیه ازدواج به او بخشید و از او خواست ساختمان عمارت جنوبی را تمام کند. معیرالممالک که خود معمار بود پس از خرج مبالغی هنگفت ساختمان را به اتمام رساند و مراسم عروسی را در همین باغ برگزار کرد.

امکانات رفاهی مجموعه:

موزه سینما دارای دو سالن اکران فیلم می باشد و به صورت اینترنتی یا حضوری می توانید بلیط سینما را خردیداری کنید. در این مجموعه امکانات رفاهی مناسبی برای گردشگران در نظر گرفته شده است. در قسمت فروشگاه عرضه محصولات فرهنگی (کتاب، پوستر، لوح فشرده و…) قرار دارد.

در بخشی از ساختمان موزه اطراف این باغ فروشگاه های پوشاک، شیرینی و شکلات و صنایع دستی برای عرضه به گردشگران و بازدیدکنندگان وجود دارد که درب ورودی آن ها از داخل باغ(بیرون ساختمان) می باشد.

دو کافی شاپ دنج و زیبا نیز در محوطه باغ آماده پذیرایی از میهمانان موزه می باشد.

آدرس :این موزه در شهر تهران و محله باغ فردوس، خیابان ولی عصر، بالاتر از سه راه زعفرانیه، انتهای خیابان باغ فردوس، ضلع شرقی خیابان واقع شده و برای رسیدن به آن باید از میدان تجریش، خیابان ولیعصر را به سمت جنوب پیاده بروید.

ساعات بازدید از موزه در طول هفته از ساعت ۱۰ تا ۱۸:۳۰ و جمعه ها ساعت ۱۰ تا ۱۳.

آدرس خیابان ولی عصر، بالاتر از سه راه زعفرانیه، انتهای خیابان باغ فردوس، ضلع شرقی خیابان
زمان بازدید هر روز – صبح الی شب

ساعات بازدید از موزه در طول هفته از ساعت ۱۰ تا ۱۸:۳۰ و جمعه ها ساعت ۱۰ تا ۱۳

سایت/شبکه های اجتماعی
هزینه
امکانات
کافه موزه
پارک

 

باغ فردوس
باغ فردوس
باغ فردوس
باغ فردوس

نظرات

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.

ارسال نظر

امتیاز